„Ojczyzna jabłek” Robert Nowakowski

„Ojczyzna jabłek” Roberta Nowakowskiego to książka niezwykła bez względu na to czy nam się ona podoba czy nie. W dodatku nieco kontrowersyjna. Nie dość, że napisana w oparciu o wojenną i powojenną historię narodowościowego tygla Polski południowo-wschodniej, to w dodatku w nadzwyczaj obrazowy sposób opisującą samą Akcję „Wisła”. Jest bowiem coś mistycznego w tym, że oczami wyobraźni możemy towarzyszyć bohaterom „Ojczyzny jabłek” od momentu pożegnania się z rodzinna chyżą poprzez podróż bydlęcymi wagonami aż do próby stworzenia nowego miejsca bytu. Na uwagę zasługuje również kreacja bohaterów. Są nimi Łemkowie, Bojkowie, Żydzi , Polacy i wreszcie także „ostatni Ukrainiec”. Na to wszystko jak w życiu nakładają się emocje. Te piękne i niezapomniane pierwsze miłości, ale także te trudne związane z rodzinnymi dramatami, wygnaniem, niezrozumieniem.

„U nas każdy jest Prorokiem” Bartosz Panek

Tatarzy z Polski, obok Łemków, to dla wielu tylko raczej barwny element dawnej wielokulturowości. Coś w rodzaju lokalnej egzotyki, o której jedni słyszeli a inni nie. Bartosz Panek w książce „U nas każdy jest prorokiem” podjął próbę przedstawienia szerszej publiczności tego, co z kultury tatarskiej w Polsce zostało. Jest ona bowiem nieodzownym elementem polskiej wielokulturowości i powinna zostać przez nas zapamiętana.

„Wymazana granica. Śladami II Rzeczypospolitej” Tomasz Grzywaczewski

Chociaż granicy II Rzeczypospolitej od dawna już nie ma to na swój sposób wciąż jest i wciąż czasami boli. Wciąż żyje we wspomnieniach i umysłach tych, których wysiedlono, a także tych, którzy wypędzić się nie dali. Wreszcie tkwi w głowach tych, którzy na poszczególne tereny przybyli w poszukiwaniu lepszego życia. „Wymazana granica” to niejednokrotnie trudny temat nie tylko w stosunkach międzyludzkich, ale wręcz w międzynarodowych. Łemkowszczyzna, Bojkowszczyzna, Huculszczyzna, Śląsk Cieszyński czy wreszcie tak zwane „Kresy Wschodnie” to tylko niektóre z terenów, jakie w swojej reporterskiej wyprawie odwiedził Tomasz Grzywaczewski i które przedstawia w swej książce wraz z całym wielokulturowym galimatiasem. Przy granicy, nawet tej byłej, na swój sposób nic dalej nie jest proste. Granica wciąż dzieli nawet jeśli już jej nie ma.

„Łemkowskie cerkwie” Kamil Paluszek

Nieodłącznym elementem Łemkowszczyzny są jej cerkwie i ukryte w nich kilkusetletnie ikony. W kalendarzu pn. „Łemkowskie cerkwie” Kamila Pastuszka wyruszymy ich szlakiem od Kwiatonia poprzez Powroźnik czy Berest aż po Świątkową Wielką. W czasie spotkania autorskiego porozmawiamy zaś nie tylko o ich bogactwie, ale również o tym, dlaczego winniśmy je zachować jako kolejny element wielokulturowej Polski.