XXXIX Łemkowska Watra, 16-18 lipca 2021 r., Zdynia
Watra LIMITED EDITION

16.07.2021 – piątek

16.30 – UROCZYSTE ZAPALENIE XXXIX ŁEMKOWSKIEJ WATRY
         
16.45 – KONCERT GŁÓWNY

            Kapela Karpacka Luna z Gorlic /Polska/
            Zespół folkowy Hylla z Legnicy /Polska/
            Zespół folkowy Hrdza z Preszowa /Słowacja/
            Zespół Luiku z Kijowa /Ukraina/

21.30 – ŁEMKOWSKIE DISCO

17.07.2021 – sobota

15.30 –  UPAMIETNIENIE OFIAR AKCJI „WISŁA” W MIEJSCU PAMIĘCI
            
             Chór Zoria z Uścia Gorlickiego /Polska/

16.00 – UROCZYSTE PRZYWITANIE GOŚCI XXXIX ŁEMKOWSKIEJ WATRY

17.30 – KONCERT GŁÓWNY

             Zespół Dollars Brothers z Gorlic /Polska/
             Chrystyna Solowij ze Lwowa /Ukraina/
             Zespól folk-rockowy Tuhajbej z Olsztyna /Polska/

21.30 – ŁEMKOWSKIE DISCO

PRZESTRZEŃ SŁOWA – online
Spotkania autorskie i tematyczne

„U nas każdy jest Prorokiem” Bartosz Panek – spotkanie autorskie
„Łemkowskie Cerkwie” Kamil Paluszek – prezentacja publikacji oraz spotkanie autorskie

18.07.2021 – niedziela

12.00 – KONCERT RODZINNY W RAMACH WATROCZKI

Miejsce zabaw integracyjnych dla najmłodszych watrowiczów 

            Zespół Barwinek z Krakowa /Polska/
            Rosa z Uścia Gorlickiego /Polska/
            Rozstrzygnięcie konkursu Łemkowszczyzna okiem dziecka
            Zespół Ruczaj z Sękowej /Polska/

14.00 – Uroczyste zagaszenie XXXIX Łemkowskiej Watry w Zdyni

PRZESTRZEŃ SŁOWA – online
Spotkania autorskie i tematyczne

„Wymazana Granica. Śladami II Rzeczpospolitej” – Tomasz Grzywaczewski, spotkanie autorskie
„Ojczyzna jabłek” Robert Nowakowski – spotkanie autorskie

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

15.07.2020 – czwartek

PRZESTRZEŃ PAMIĘCI

Złożenie kwiatów pod pomnikami: Epifaniusza Drowniaka w Krynicy, Bohdana Ihora Antonycza
w Nowicy, ofiar niemieckiego i komunistycznego terroru, poległych, pomordowanych
oraz represjonowanych mieszkańców Łemkowszczyzny w Uściu Gorlickim, a także na grobach: Stefana Hładyka w Bielance, Jakuba Dudry i Lwa Gala w Łosiu, Piotra Czuchty w Zdyni, Piotra
i Tekli Szafranów w Hańczowej, Stefana Dziamby w Zdyni.

Piątek/Sobota

MAJSTERNIA

Pokazy i wystawy rękodzieła ludowego oraz rzemiosła

Ludowe rękodzieło – krywulki
Łemkowska biżuteria
Łemkowskie rzemiosła – maziarstwo, łyżkarstwo, kamieniarstwo
Stoisko z tradycyjnym łemkowskim jedzeniem

Niedziela

10.00 – Greckokatolicka Boska Liturgia
10.00 – Prawosławna Boska Liturgia