40. Łemkowska Watra w Zdyni
22-24.07.2022

22.07.2022 – piątek

12.30  Uroczyste zapalenie 40. Łemkowskiej Watry

12.45  Na dobry początek

  • Kyczera  – zespół pieśni i tańca; Legnica (Polska)
  • Ruczaj – zespół dziecięco-młodzieżowy; Gorlice (Polska)
  • Labirsky Beťare – męskie trio; Medzilaborce (Słowacja)
  • Alina Zaricka – solistka; Zymna Woda (Ukraina)
  • Marta Iwaszczyszyn – solistka, Zymna Woda (Ukraina)
  • Rosa – chór młodzieżowy; Uście Gorlickie (Polska)

14.45  Konkurs śpiewu i recytacji

15.30  Goście z bliska i daleka

  • Bratia Gerekovci – męskie trio; Svidník (Słowacja)
  • Beskid bez kitu – spektakl teatralny
  • Mariusz Monczak i Robert Adamczak – duet instrumentalny; Toronto (Kanada)
  • Taras Szewczenko  – zespół pieśni i tańca; Đurđevo (Serbia)
  • ĽH Fogaš  – zespół folkowy; Svidník (Słowacja)

19.30  Watra solidarna z Ukrainą – koncert

  • Julia Doszna – solistka; Łosie (Polska)
  • Natalija Krynyczanka – solistka; Lwów (Ukraina)
  • Ruty Uwite – grupa śpiewu autentycznego; Łosie (Polska)

20.30  Koncert nocny

  • Harazd – zespół folkowo-rockowy; Gdańsk (Polska)
  • Vorony – zespół folkowy; Wrocław (Polska)

PRZESTRZEŃ SŁOWA

14.30–16.30

Łemkowskie Etymologie” dr Wiktoria Hojsak – spotkanie autorskie; moderacja Grzegorz Suchanicz;

16.45–17.45

O łemkowskich cmentarzach i społecznej działalności Stowarzyszenia Magurycz na nich od 1996 r.” Szymon Modrzejewski – spotkanie tematyczne; moderacja Światosław Gal;

18.00–19.00

Historia głupich idei albo duch narodu w świątyni nauki” Maciej Górny – spotkanie autorskie; moderacja Anna Marchewka;

WATROCZKA

14.00 – Konkurs plastyczny – Moja ridna zemla

15.00 – Łemkowskie origami

17.00 – Porysujmy po kratkach

Zajęcia poprowadzą: Tetiana i Krystyna Yanbukovy

MAJSTERNIA

14.00 – Malowanie tradycyjnej łemkowskiej pisanki – Renata Gabło-Szeptak

15.30 Drewniane zabawki – Tetyana Skoromna

17.00 Bransoletki przyjaźni – Svitlana Majstrynia

18.00 – Warsztaty ceramiki – Uliana Andryjczuk

XXVI ŁEMKOWSKA SPARTAKIADA

Zagrajmy w jednej drużynie!
Teren obiektu festiwalowego Watry oraz boisko sportowe.

14:00 – 17:00 turniej piłki nożnej

17:00 – Moja–Twoja – konkurs cięcia drewna

17:30 – Przysiądźmy – konkurs przysiadów z partnerką

23.07.2022 – sobota

10.30  Upamiętnienie ofiar akcji „Wisła” w Miejscu Pamięci

  • Błahowist – chór cerkiewny; Krynica-Zdrój (Polska)

11.00  Uroczyste przywitanie gości 40. Święta Łemkowskiej Kultury

  • Wręczenie odznaczeń „Wirnyj predkam”
  • Zorianycia – duet bandurzystek; Lwów (Ukraina)
  • Zoria – zespół wokalny, Uście Gorlickie (Polska)

13.00  Koncert główny

  • Kyczera  – zespół pieśni i tańca; Legnica (Polska)
  • Herdan – trio wokalne; Iwano-Frankiwsk (Ukraina)
  • Svidnícki heligonkári – męski zespół folklorystyczny; Svidník (Słowacja)
  • Bawnycia – dziecięcy zespół taneczny, Zymna Woda (Ukraina)
  • Lemkowyna – zespół pieśni i tańca; Lwów (Ukraina)
  • KUDKalyna” – zespół folklorystyczny; Inđija (Serbia)
  • Studenka — zespół pieśni i tańca; Kałusz (Ukraina)
  • Lemkiwskyj Perstenyk – zespół pieśni i tańca; Gładyszów (Polska)
  • Dywocwit – trio wokalne; Zymna Woda (Ukraina)
  • Taras Szewczenko  – zespół pieśni i tańca; Đurđevo (Serbia)
  • Marianna Železná i ĽH Fogaš  – solistka i zespół folkowy; Chmeľová, Svidník (Słowacja)

17.30  Konkurs na najlepszą łemkowską parę

  • Serencza – zespół folkowy, Gorlice (Polska)

19.45  Wieczór upamiętniający wydarzenia akcji „Wisła”

20.00  Koncert nocny

  • Nadija – zespół folkowo-rockowy; Leszno Górne (Polska)
  • Go_A – zespół folkowo-elektroniczny; Kijów (Ukraina)
  • Alegro – zespół folkowy; Svidník (Słowacja)

PRZESTRZEŃ SŁOWA

14.00–14.45

Beskid bez kitu” Maria Strzelecka – spotkanie autorskie; moderacja Katarzyna Kowalska-Krzemińska;

15.00–16.00

Bella, ciao” Piotr Siemion – spotkanie autorskie; moderacja Anna Marchewka;

16.15–17.15

Matka na obiad” Maciej Stroiński – spotkanie autorskie; moderacja Światosław Gal;

17.30–18.30

Aspekty prawne akcji Wisła” prof. dr hab. Bohdan Halczak Uniwersytet Zielonogórski, dr Dawid Michalski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, dr Andrzej Stec z Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego – spotkanie tematyczne; moderacja prof. dr hab. Roman Drozd z Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku.

WATROCZKA

14.00 – Quillingowe ozdoby

16.00 – Konkurs plastyczny – Pocztówka z Watry

17.00 – Decupage – pamiątka z wakacji

Zajęcia poprowadzą: Tetiana i Krystyna Yanbukovy

MAJSTERNIA

13.00 – Huculska wyszywanka – Liubov Humen

14.00 – Ikona na szkle – Tetyana Skoromna

15.30 – Biżuteria robiona własnymi rękami – Svitlana Majstrynia

17.00 – Warsztaty wycinanki z papieru – Natalia Janiszewska

XXVI ŁEMKOWSKA SPARTAKIADA

09:30 – joga

13:00 – 16:00 turniej szachowy

14:00 – 17:00 turniej siatkówki

17:00 – 17:30 konkurs dojenie krowy

18:00 – najmocniejsza ręka Łemkowyny – siłowanie na rękę

24.07.2022 – niedziela

12.00 Koncert zespołów dziecięcych i młodzieżowych

  • Kyczerka – zespół pieśni i tańca; Legnica (Polska)
  • Grupa dziecięca pod kierownictwem Kseni Prannyczuk i Halyny Barankewycz; Iwano-Frankiwsk (Ukraina)
  • Lemkiwskyj Perstenyk – zespół pieśni i tańca; Gładyszów (Polska)
  • Barwinok – zespół wokalny; Kraków (Polska)
  • Polunyczka – zespół taneczny; Lwów (Ukraina)

14.00 Rozstrzygnięcie konkursu „Łemkowszczyzna okiem dziecka”

14.30  Upamiętnienie Jana Krynickiego

14.45  Do następnego Święta Łemkowskiej Kultury – koncert

  • Semeracka Róża — zespół reprezentacyjny Zjednoczenia Łemków (Polska)
  • Mária Chomová, Oksana Haramová, Evelyn Hvať, František Palša – soliści (Słowacja)
  • František Palša – soliści (Słowacja)
  • Błahowist – chór cerkiewny; Krynica-Zdrój (Polska)
  • KUDKalyna” – zespół folklorystyczny; Inđija (Serbia)
  • Osławiany – zespół pieśni i tańca; Mokre (Polska)

17.00  Uroczyste zagaszenie ognia 40. Łemkowskiej Watry

PRZESTRZEŃ OBRAZU

piątek – sobota – niedziela

Wystawy dokumentalne i historyczne
Galeria Łemkowskiej Watry w chyży oraz galeria plenerowa

PREZENTOWANE WYSTAWY

  • Starostowie Łemkowskich Watr 1983-2022 – wystawa fotografii z archiwum Zjednoczenia Łemków
  • Wystawa prac plastycznych nadesłanych na konkurs Łemkowszczyzna okiem dziecka, którego organizatorem było Zjednoczenie Łemków we współpracy z Łemkowską Fundacją Oświatową im. Jana Krynickiego
  • Pierwsze niezależne łemkowskie czasopismo po 1947 roku – wystawa dokumentów i opracowań tematycznych z archiwum Zjednoczenia Łemków; autor: Anna Bukowska
  • 1947: Akcja „Wisła” na Łemkowszczyźnie – wystawa dokumentów historycznych z archiwum I PN i fotografii; kurator wystawy: Bogdan Huk

STUDIO DŹWIĘKOWE — GŁOSY PRZESZŁOŚCI

Głosy przeszłości — 72 godziny

Pozostaw za sobą teraźniejszość i wsłuchaj się w głos przodków w specjalnie przygotowanym spichlerzu…

piątek, sobota, niedziela | 13.00–18.00

>>> Spichlerz przy chyży

Materiały do odsłuchania: archiwum nagrań Radia Lemko, nagrania terenowe Romana Reinfussa, prywatne archiwum nagrań terenowych. Dobór nagrań: Grzegorz Suchanicz

PRZESTRZEŃ PAMIĘCI

21.07.2022 (CZWARTEK)

Złożenie kwiatów pod pomnikami: Epifaniusza Drowniaka w Krynicy, Bohdana Ihora Antonycza w Nowicy, ofiar niemieckiego i komunistycznego terroru, poległych, pomordowanych oraz represjonowanych mieszkańców Łemkowszczyzny w Uściu Gorlickim, a także na grobach: Stefana Hładyka w Bielance, Jakuba Dudry, Lwa Gala i Jana Krynickiego w Łosiu, Piotra Czuchty i Stefana Dziamby w Zdyni, Piotra i Tekli Szafranów w Hańczowej.