Burjan jest to polsko-łemkowski zespół folkowy. Inspiracją zespołu jest głównie muzyka łemkowska przez wzgląd na korzenie jego członków – Beskid Niski, gdzie przeplatają się ze sobą kultury Łemków, Pogórzan, Słowaków, Ukraińców, Żydów i kilku innych mniejszości.
W repertuarze grupy możemy usłyszeć łemkowskie, polskie, ukraińskie, serbskie, a nawet czeskie utwory ludowe w aranżacjach podkreślających słowiański klimat i łagodnie, a czasem skocznie prowadzących przez wszystkie te kultury, odnajdując w nich wspólne źródła.
Pierwszy koncert Burjana odbył się podczas „Chwili z rusińską – łemkowską kulturą” w Liścu (woj. dolnośląskie). Wtedy zespół postanowił o kolejnych próbach i wspólnym muzykowaniu, co okazało się bardzo trafnym posunięciem.
Grupa ma na swoim koncie wiele koncertów m.in. na watrach w Żdyni, Michałowie, Oławie, Tyliczu i Ługach. Zespół brał także udział w Młodzieżowym Koncercie Muzyki Etnicznej i Folkowej we Lwowie, Krakowskich Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej, a także koncertował w „Piwnicy pod baranami”, na Festiwalu „Etniczne Inspiracje” w Warszawie , w Galerii Dominikańskiej i Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu oraz wielu innych.
Atutem Burjana jest świetny kontakt z publicznością i duża elastyczność, świetnie sprawdza się na dużych, jak i małych koncertach oraz imprezach tanecznych. Grupa cały czas się rozwija i szuka nowych inspiracji.