Програма Ватри 2019

ГОЛОВНА СЦЕНА

19.07.2019 (П’ЯТНИЦЯ)

  • 13.00 Урочисте запаліня 37. Лемківской ватри
  • 13.15 Концерт
    Дружба я си, дружба, а капелюха не мам…
    • Лемковина — лемківский ансамбль пісні і танцю; Львів (Україна)
    • Театральна вистава лемківского поети Якова Дудри Стародавни чародіє в виконаню театральной групи під керівництвом Ліни Гвать; (Словаччина)
    • Свидницки геліґонкаре — чоловічий співацкий колектив; Свидник (Словаччина)
    • Черемош — ансамбль пісні і танцю Львівского університету ім. Івана Франка; Львів (Україна)
    • Чижики — лемківский дитячий ансамбль; Вроцлав (Польща)
    • Черемош — ансамбль пісні і танцю Львівского університету ім. Івана Франка; Львів (Україна)
    • Руснаки — вокально-інструментальний ансамбль; Мукачево (Україна)
    • Кычера — лемківский ансамбль пісні і танцю; Лігниця (Польща)
  • 15.30 Дитячий конкурс рецитації і сьпіву
  • 16.00 Концерт
    Мам я гуню і ногавки з дреліху…
    • Лемчатко — дитячий ансамбль; Калуш (Україна)
    • Кычерка — лемківский дитячий ансамбль пісні і танцю; Лігниця (Польща)
    • Ручай — дитячо-молодіжний ансамбль; Горлиці (Польща)
    • Фольклорний ансамбль Дому культури в Рускім Керестурі; (Сербія)
  • 17.15 Оголошиня результатів Конкурсу Лемківщина оком дітини
  • 17.30 Концерт
    Кошельонька тоненька, шила єй миленька…
    • Лемківский перстеник — дитячо-молодіжний ансамбль; Гладишів (Польща)
    • Torban Folk Band — ансамбль слов’яньской автентичной музики; Львів (Україна)
    • ROCKOKO — фольк-рок смичковий квартет; Львів (Україна)
  • 19.30 Вечірній концерт
    Чорни чіжми до роботи, червени до танцю…

20.07.2019 (СУБОТА)

  • 10.30 Вшануваня жертв акції Вісла в Місци пам’яти
    • Лемковина — лемківский ансамбль пісні і танцю; Львів (Україна)
  • 11.00 Урочисте привитаня гости 37. Лемківской ватри
    • Ослав’яни — ансамбль пісні і танцю; Мокре (Польща)
  • 12.15 Концерт
    Як я ішов з Дебречина до Хусту, найшов єм там вишиваную хусту…
    • Ослав’яни — ансамбль пісні і танцю; Мокре (Польща)
    • Зоря — вокальний ансамбль; Устя Руске (Польща)
    • Кычера — лемківский ансамбль пісні і танцю; Лігниця (Польща)
    • Лемковина — лемківский ансамбль пісні і танцю; Львів (Україна)
    • Бавниця — дитячий колектив народнього танцю; Зимна Вода (Україна)
    • Марта Іващишин — солістка; Зимна Вода (Україна)
    • Бавниця — дитячий колектив народнього танцю; Зимна Вода (Україна)
    • Роса — молодіжний вокальний ансамбль; Устя Руске (Польща)
    • Свидничанка — жіночий співочий ансамбль; Свидник (Словаччина)
    • Кычерка — лемківский дитячий ансамбль пісні і танцю; Лігниця (Польща)
  • 14.45 Концерт
    Жені треба на кабат, а я на то не барз рад…
    • Черемош — ансамбль пісні і танцю Львівского університету ім. Івана Франка; Львів (Україна)
    • Дивоцвіт — вокальний квартет; Зимна Вода (Україна)
    • Черемош — ансамбль пісні і танцю Львівского університету ім. Івана Франка; Львів (Україна)
    • Ластівчата — дитячий ансамбль пісні і танцю при лемківским ансамбли пісні і танцю Ластівочка; Пшемків (Польща)
    • Волянка — жіноча співоча група з Волиці; (Словаччина)
    • Розтока — лемківский фольклорний ансамбль; Рудна (Польща)
    • Лабірски бетяре — чоловіче співоче тріо з Меджелабірців; (Словаччина)
    • Намисто — вокальний ансамбль; Львів (Україна)
    • Лемківский ансамбль — камерний ансамбль Державной музичной школи І ступеня; Лігниця (Польща)
    • Кечера — народний ансамбль пісні і танцю; Якуб’яни (Словаччина)
  • 17.00 Конкурс Найгарща лемкиня
    • Українске етно — показ народнього облечиня, який приготували учні Комплексу загальноосвітніх шкіл № 2 ім. М. Шашкевича в Перемишлі; (Польща)
  • 18.15 Вечірній концерт
    Хто мі тепер буде мої кєрпці латав…

21.07.2019 (НЕДІЛЯ)

  • 13.00 Концерт
    Машина теркоче…
    • Семерацка ружа — репрезентацийний ансамбль Об’єднання лемків; (Польща)
    • Лемківска студенка — лемківский вокальний ансамбль; Борислав (Україна)
    • Розтока — лемківский фольклорний ансамбль; Рудна (Польща)
    • Червона рута — лемківский вокальний ансамбль; Борислав (Україна)
    • Ластівчата — дитячий ансамбль пісні і танцю при лемківским ансамбли пісні і танцю Ластівочка; Пшемків (Польща)
    • Лемківский ансамбль — камерний ансамбль Державной музичной школи І ступеня; Лігниця (Польща)
    • Яворина — лемківский хоровий колектив; Дрогобич (Україна)
    • Ірина Березовська — солістка; Чортків (Україна)
    • Студенька — ансамбль пісні і танцю; Калуш (Україна)
    • Лабірски бетяре — чоловіче співоче тріо з Меджелабірців; (Словаччина)
    • Лемківский перстеник — дитячо-молодіжний ансамбль; Гладишів (Польща)
  • 16.00 Дитячий конкурс рецитації і сьпіву
  • 16.30 Концерт
    Стратила-м запаску в глубокій долині…
    • Волянка — жіноча співоча група з Волиці; (Словаччина)
    • Фольклорний ансамбль Дому культури в Рускім Керестурі; (Сербія)
    • Кечера — народний ансамбль пісні і танцю; Якуб’яни (Словаччина)
  • 17.30 Урочисте загашиня огня 37. Лемківской ватри

ДОДАТКОВИ ПОДІЇ

МАЙСТЕРНЯ 

Варштати ремесла і народнього мистецтва
Што дідо з бабцьом знали, ми будеме майстрували!

>>> Майстерня на Лемко-cтріт

19.07.2019 (П’ЯТНИЦЯ)

  • 12.00 — Майстер-клас вишиваня лемківской запаски — Валентина Новіковa
  • 13.00 — Майстер-клас Лялька-мотанка — Олена Маєвска
  • 14.00 — Майстер-клас фольк-біжутерії — Світлана Майстриня
  • 15.00 — Майстер-клас Забавки — Наталія Свиридюк
  • 16.00 — Майстер-клас традицийной лемківской писанки — Анна Фаранчук

20.07.2019 (СУБОТА)

  • 12.00 — Майстер-клас з традиційної вибійки на полотнi — Наталія Кляшторна
  • 13.00 — Майстер-клас традицийной лемківской писанки — Анна Фаранчук
  • 14.00 — Майстер-клас традицийного в’язаня хуст і інчих жіночих накрить голови — Віра Забора
  • 15.00 — Майстер-клас Забавки — Наталія Свиридюк
  • 16.00 — Майстер-клас вишиваня лемківской запаски — Валентина Новікова

21.07.2019 (НЕДІЛЯ)

  • 12.00 — Майстер-клас традицийной витинанки з паперя — Маргарита Левек
  • 13.00 — Майстер-клас традицийной лемківской біжутерії — Світлана Майстриня
  • 14.00 — Майстер-клас Лялька-мотанка — Олена Маєвска
  • 16.00 — Майстер-клас тканя крайок — Маргарита Левек

ВАТРОЧКА 

Місце забав і інтеграції для наймолодших ватрян
Зробме разом коло — бавмеся весело!

>>> Мала сцена та Майстерня на Лемкo-cтріт

19.07.2019 (П’ЯТНИЦЯ)

  • 12.00 — Спільне малюваня плякату Наше лемківскє облечиня — Анна Бортняк
  • 13.00 — Майстер-клас Лялька-мотанка — Олена Маєвска
  • 14.00 — Конкурс Яка то байка? — Анна Бортняк
  • 16.00 — Майстер-клас традицийной лемківской писанки — Анна Фаранчук

20.07.2019 (СУБОТА)

  • 12.00 — Кольоровий вірш Антонича — Ольга Дядинчук
  • 13.00 — Малюваня твари — Анна Бортняк
  • 14.00 — Розсьпівана Ватрочка — Анна Бортняк
  • 15.00 — Майстер-клас Забавки — Наталія Свиридюк
  • 16.00 — Кольоровий вірш Антонича — Ольга Дядинчук

21.07.2019 (НЕДІЛЯ)

  • 12.00 — Баньки з мила — Анна Бортняк
  • 13.00 — Калямбури — Анна Бортняк
  • 14.00 — Майстер-клас Лялька-мотанка — Олена Маєвска
  • 15.00 — Майстер-клас тканя крайок — Маргарита Левек

XXV ЛЕМКІВСКА СПАРТАКІАДА 

Лемківский спорт і забави для діти

>>> Терен фестивалю та спортивний майданчик

19.07.2019 (П’ЯТНИЦЯ)

  • 13.00–15.00 Змаганя для діти (метаня до баскетбольного коша, метаня лікарским м’ячом, біг нa 100 м, скаканя в довжину, стріляня з луку)
  • 15.00–17.00 Футбольний турнір
  • 17.00–19.00 Індивідуальни змаганя для дорослих (різаня дров, конкурс найміцнішой руки, доїня корови)

20.07.2019 (СУБОТА)

  • 10.00–12.00 Великий турнір для діти (підмітуваня волейбольного м’яча, жонглюваня футбольним м’ячом, футбольний слалом, біг в мішках і інчи)
  • 12.00–14.00 Волейбольний турнір
  • 14.00–16.00 Шаховий турнір
  • 16.00–18.00 Змаганя для дорослих в групах (біг по пиво, перетіганя лини, біг в мішках)

ПРОСТІР СЛОВА 

Авторски і тематични стрічи

>>> Літературне шатро на Лемко-стріт

19.07.2019 (П’ЯТНИЦЯ)

  • 14.00–14.45 Антонич від А до Я — авторска стріча з Данилом Ільницким; ведуча: др Вікторія Гойсак
  • 15.00–16.00 Презентація першой книжки про історію Команецкой Республіки (19181919) — стріча з участьом Богдана Гука
  • 16.15–17.15 8000 лемків… Фотографії, яких найшов др Євген Місило — інформаційна стріча з Ґражином Станішевском, головом ради Стипендіального Фонду Калина
  • 17.30–18.40 Патича, бадиля — авторска стріча з Уршульом Зайончковском; ведучий: Богдан Гук
  • 19.00–20.00 Сивий дим — авторска стріча з Зємовітом Щерком; ведуча: др Ольга Соляр
  • 20.10–21.00 Чи на Ватрі найдеш свою другу половинку? Бесіди про сінґельство, подружжя і тотожніст — тематична стріча з участьом Богдана Гука, др Ольги Соляр і Емілії Пиж

20.07.2019 (СУБОТА)

  • 14.00–15.00 Одяги лемки робили сой так… Лемківский народний одяг в наукових працях о. Михайла Зубрицкого — тематична стріча з участьом Наталії Кляшторной
  • 15.15–16.15 Ширіня відомости про родину Антоничів в музейній діяльности Львівского музею історії релігії — тематична стріча з участьом Зоряни Білик
  • 16.30–17.30 Бескидски і світови хроніки — авторска стріча з Анджейом Стасюком; ведучий: Зємовіт Щерек
  • 17.45–18.45 Жиди і цигане в лемківских селах — тематична стріча з участьом др Тамари Влодарчик, проф. др габ. Марціна Шевчика, проф. др габ. Богдана Гальчака
  • 19.00–20.00 Порожній ліс — авторска стріча з Моніком Шнайдерман; ведуча: др Ольга Соляр

ЗВУКОВЕ СТУДІО — ГОЛОСИ МИНУЛОГО 

Голоси минулого — 72 години

Лиш за собом гнешній час і пірний в голоси предків в спеціальні зрихтуваним шпихліри…

  • п’ятниця, субота, неділя | 13.00–18.00

>>> Cипанец при хижи

Слухати буде можна: архів звукових записів Радіо Лемко, звукови записи Романа Райнфуса, приватний архів звукових записів.
Записи вибрав: Григорій Суханич

ХИЖА І КОЛО ХИЖИ 

  • п’ятниця, субота, неділя | 12.00–18.00

Артистични, документальни і історични виставки. Стрічи на тему лемківского облечиня.

Будете могли позерати на виставки:

Вистава лемківского регіонального одягу — зрихтувана през Музей Лемківской Культури в Зиндранові і Центр Культури ім. Б.І. Антонича в Горлицях

Вистава фотографій лемківского і руснацкого облечиня — зрихтувана през Івана Чіжмаря

Етнодизайн одягів — Ірина Грицюк — виставка фотографій праць авторки

Виставка пластичних творів, присланих на конкурс Лемківщина оком дітини конукрс і виставка, зрихтувана през Об’єднання лемків і Лемківску Освітню Фундацію ім. Івана Криницкого

В 110. річницю уродин Б.І. Антонича — документальна виставка зрихтувана през Об’єднання лемків

Усоте прославляю буйноту життя. Житя і творчіст Б.І. Антонича — документальна виставка зрихтувана през Львівський музей історії релігії

СТРІЧИ НА ТЕМУ ЛЕМКІВСКИХ ОДЯГІВ

19.07.2019 (П’ЯТНИЦЯ)

  • 15.00 — Мам я гуню і ногавки з дреліху — практична дискусія і презентація народнього облечиня . Дискутувати будут: етнограф Іван Чіжмар (Свидник) і майстриня народних одягів Елена Сотакова (Пряшів); ведучий: Григорій Суханич
  • 16.00 — Жені треба на кабат… — слово про лемківски запаски і хусти. Майстер-клас ведут Валентина Новікова і Віра Забора

20.07.2019 (СУБОТА)

  • 15.00 — Гарді ся убереш як прийде субота! — Презентація лемківских одягів в виконаню ансамблю пісні і танця Студенька з Калуша; (Україна)

ПРОСТІР ПАМ’ЯТИ 

18.07.2019 (ЧЕТВЕР)

Покладаня квітів під пам’ятниками: Б.І. Антоничови в Новици, Петрови Чухті в Ждини, Епіфанію Дровнякови в Криници, Якову Дудрі і Левкови Ґальови в Лоси, Филипови Іконякови в Явірках.

  • Виставка малярства Петра Сипняка Не лем пейзаж. Вернісаж виставки — Новиця (будинок колишньой школи), год. 18.00. Виставку мож оглядати до 25.07.2019 рока.

БЮРО ПРАВНИХ КОНСУЛЬТАЦІЙ

20.07.2019 (СУБОТА), год. 14.00–17.00

>>> В давнім бюрі Ватри при Лемко-стріт

Під час 37. Лемківской ватри в Ждини одбудутся юридични консультації в справі старань про поверніня майна, втраченого внаслідок акції Вісла і переселень в Україну.

Меценас: Павло Сокіл