„Łemkowskie Etymologie” dr Wiktoria Hojsak
22 lipca, godzina 14:30

W książce pt. „Łemkowskie Etymologie” zostało przeanalizowanych łącznie 520 leksemów.
Każdy z leksemów został opisany w 3 częściach: dane łemkowskie ułożone w porządku chronologicznym; materiał ukraiński, słowacki, polski, czeski i niekiedy południowosłowiański kończąc na etymologii.

„O łemkowskich cmentarzach i społecznej działalności Stowarzyszenia Magurycz na nich od 1996 r.”
Szymon Modrzejewski
22 lipca, godzina 16:45

Stowarzyszenie „Magurycz” od lat remontuje przy wsparciu wolontariuszy cmentarze, przydrożne krzyże i kapliczki na obszarze  południowo-wschodniej Polski, w szczególności te, które pozostały po mieszkańcach Łemkowszczyzny i Bojkowszczyzny. Oprócz tego swoimi działaniami obejmuje też np. cmentarze niemieckie w Polsce czy cmentarze polskie w Ukrainie i Gruzji – bo pamięć należna zmarłym nie posiada narodowości.

„Historia głupich idei albo duch narodu w świątyni nauki” Maciej Górny
22 lipca, godzina 18:00

Książka „Historia głupich idei albo duch narodu w świątyni nauki” ukazała się w maju 2022 roku.
Jest to zbiór esejów, w których autor wskazuje na związki nauki z ideologią państwa i narodu oraz konsekwencje tychże.

„Beskid bez kitu” Maria Strzelecka
23 lipca, godzina 14:00

„Beskid bez kitu” i „Beskid bez kitu – Zima” to tylko z pozoru książki dla dzieci. Tak naprawę każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Dla jednych będzie to sentymentalna podróż do krainy dzieciństwa, dla innych źródło wiedzy o otaczającym nas świecie. Bez wątpienia jest to bardzo plastyczna opowieść o Łemkowszczyźnie, jej kulturze, naturze i magii.

„Bella, ciao” Piotr Siemion
23 lipca, godzina 15.00

„Bella, ciao” Piotra Siemiona to powieść o niesamowitej woli życia w jakże niełatwym czasie. Wojna przed chwilą się skończyła, Polska jest całkowicie zrujnowana, wszędzie pełno uchodźców i przesiedleńców. Świat jest pełen napięć i nikt nie ma pojęcia, jakie będzie jutro. Życie jednak nie znosi pustki nawet w najgorszych sceneriach, dlatego, gdy uda się odzyskać miłość wraz z nią uda się odzyskać nadzieję.

„Matka na obiad” w tłumaczeniu Macieja Stroińskiego
23 lipca, godzina 16.15

“Matka na obiad” to książka autorstwa Auslandera Shaloma, w której autor rozważa problem tożsamości. Główny bohater książki Siódmy Seltzer na swój sposób traktuje swoją tożsamość jak więzienie, z którego przez całe życie próbuje się wyrwać.  Od tego kim się jednak jest naprawdę, od swojej rodzinnej historii, historii swojego narodu nie da się od tak odciąć. O książce “Matka na obiad” porozmawia Światosław Gal z tłumaczem książki Maciejem Stroińskim.

„Aspekty prawne akcji Wisła” prof. dr hab. Bohdan Halczak Uniwersytet Zielonogórski, dr Dawid Michalski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, dr Andrzej Stec z Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego
23 lipca, godzina 17.30

Tegoroczną Przestrzeń Słowa 40. Łemkowskiej Watry zakończy panel dyskusyjny zatytułowany „Aspekty prawne akcji Wisła”. Będzie to swoisty finał i swego rodzaju hołd złożony wszystkim ofiarom tego tragicznego w skutki wydarzenia. W 75 rocznicę Akcji Wisła nie sposób przejść obok tego tematu obojętnie. W tym roku wybitnej klasy profesorowie porozmawiają z nami o aspektach prawnych.