Program Watry 2019

PROGRAM SCENY GŁÓWNEJ

19.07.2019 (PIĄTEK)

  • 13.00 Uroczyste rozpalenie 37. Łemkowskiej Watry
  • 13.15 Koncert
    Drużba ja sy drużba, a kapelucha ne mam…
    • Łemkowyna — łemkowski zespół pieśni i tańca; Lwów (Ukraina)
    • Sztuka łemkowskiego poety Jakuba Dudry pt. Starodawni czarodzieje w wykonaniu grupy teatralnej pod kierownictwem Liny Hwat; (Słowacja)
    • Svidnícki Heligonkári — męski zespół śpiewaczy; Svidník (Słowacja)
    • Czeremosz — zespół pieśni i tańca Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki; Lwów (Ukraina)
    • Czyżyky — łemkowski zespół dziecięcy; Wrocław (Polska)
    • Czeremosz — zespół pieśni i tańca Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki; Lwów (Ukraina)
    • Rusnaky — zespół wokalno-instrumentalny; Mukaczewo (Ukraina)
    • Kyczera — łemkowski zespół pieśni i tańca; Legnica (Polska)
  • 15.30 Dziecięcy konkurs recytacji i śpiewu
  • 16.00 Koncert
    Mam ja huniu i nohawky z drelihu…
    • Łemczatko — dziecięcy zespół folklorystyczny; Kałusz (Ukraina)
    • Kyczerka — łemkowski dziecięcy zespół pieśni i tańca; Legnica (Polska)
    • Ruczaj — zespół łemkowski; Sękowa (Polska)
    • Zespół folklorystyczny Domu Kultury w Ruskim Keresturze; (Serbia)
  • 17.15 Rozstrzygnięcie konkursu Łemkowszczyzna okiem dziecka
  • 17.30 Koncert
    Koszelońka toneńka, szyła jej myleńka…
    • Łemkiwskyj Perstenyk — zespół dziecięco-młodzieżowy; Gładyszów (Polska)
    • Torban Folk Band — zespół słowiańskiej muzyki autentycznej; Lwów (Ukraina)
    • ROCKOKO — folkowo-rockowy kwartet smyczkowy; Lwów (Ukraina)
  • 19.30 Koncert wieczorny
    Czorny ciżmy do roboty, czerweny do tanciu…

20.07.2019 (SOBOTA)

  • 10.30 Upamiętnienie ofiar akcji Wisła w Miejscu Pamięci
    • Łemkowyna — łemkowski zespół pieśni i tańca; Lwów (Ukraina)
  • 11.00 Uroczyste przywitanie gości 37. Łemkowskiej Watry
    • Osławiany — zespół pieśni i tańca; Mokre (Polska)
  • 12.15 Koncert
    Jak ja iszoł z Debreczyna do Chustu, najszow jem tam wyszywanuju chustu…
    • Osławiany — zespół pieśni i tańca; Mokre (Polska)
    • Zoria — chór; Uście Gorlickie (Polska)
    • Kyczera — łemkowski zespół pieśni i tańca; Legnica (Polska)
    • Łemkowyna — łemkowski zespół pieśni i tańca; Lwów (Ukraina)
    • Bawnycia — dziecięcy zespół tańca ludowego; Zimna Woda (Ukraina)
    • Marta Iwaszczyszyn — solistka; Zimna Woda (Ukraina)
    • Bawnycia — dziecięcy zespół tańca ludowego; Zimna Woda (Ukraina)
    • Rosa — chór młodzieżowy; Uście Gorlickie (Polska)
    • Svidničanka — żeński zespół śpiewaczy; Svidník (Słowacja)
    • Kyczerka — łemkowski dziecięcy zespół pieśni i tańca; Legnica (Polska)
  • 14.45 Koncert
    Żeni treba na kabat, a ja na to ne barz rad…
    • Czeremosz — zespół pieśni i tańca Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki; Lwów (Ukraina)
    • Dywocwit — kwartet wokalny; Zimna Woda (Ukraina)
    • Czeremosz — zespół pieśni i tańca Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki; Lwów (Ukraina)
    • Łastiwczata — dziecięcy zespół pieśni i tańca przy łemkowskim zespole pieśni i tańca Łastiwoczka; Przemków (Polska)
    • Voľanka — żeńska grupa śpiewacza; Volica (Słowacja)
    • Roztoka — łemkowski zespół folklorystyczny; Rudna (Polska)
    • Labirsky Beťare — męskie trio śpiewacze; Medzilaborce (Słowacja)
    • Namysto — zespół wokalny; Lwów (Ukraina)
    • Łemkowski Zespół Wokalno-Instrumentalny z Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy; (Polska)
    • FSk Kečera — ludowy zespół śpiewu i tańca; Jakubany (Słowacja)
  • 17.00 Konkurs Najpiękniejsza Łemkini
    • Ukraińskie etno — pokaz strojów ludowych prezentowany przez uczniów ZSO nr 2 im. Markiana Szaszkewicza; Przemyśl (Polska)
  • 18.15 Koncert wieczorny
    Chto mi teper bude moji kierpci łataw…

21.07.2019 (NIEDZIELA)

  • 13.00 Koncert
    Maszyna terkocze…
    • Semeracka Róża — zespół reprezentacyjny Zjednoczenia Łemków; Gorlice (Polska)
    • Łemkiwska Studenka — łemkowski zespół wokalny; Borysław (Ukraina)
    • Roztoka — łemkowski zespół folklorystyczny; Rudna (Polska)
    • Czerwona Ruta — łemkowski zespół wokalny; Borysław (Ukraina)
    • Łastiwczata — dziecięcy zespół pieśni i tańca przy łemkowskim zespole pieśni i tańca Łastiwoczka; Przemków (Polska)
    • Łemkowski Zespół Wokalno-Instrumentalny z Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy; (Polska)
    • Jaworyna — łemkowski zespół ludowy; Drohobycz (Ukraina)
    • Iryna Berezovska — solistka; Czortkiw (Ukraina)
    • Studenka — łemkowski zespół pieśni i tańca; Kałusz (Ukraina)
    • Labirsky Beťare — męskie trio śpiewacze; Medzilaborce (Słowacja)
    • Łemkiwskyj Perstenyk — zespół dziecięco-młodzieżowy; Gładyszów (Polska)
  • 16.00 Dziecięcy konkurs recytacji i śpiewu
  • 16.30 Koncert
    Stratyła-m zapasku w hłubokij dolyni…
    • Voľanka — żeńska grupa śpiewacza; Volica (Słowacja)
    • Zespół folklorystyczny Domu Kultury w Ruskim Keresturze; (Serbia)
    • FSk Kečera — ludowy zespół śpiewu i tańca; Jakubany (Słowacja)
  • 17.30 Uroczyste zgaszenie ognia 37. Łemkowskiej Watry

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

MAJSTERNIA

Warsztaty rzemiosła i rękodzieła ludowego
To, co dziadek z babcią znali, my będziemy majstrowali!

>>> Majsternia przy Lemko Street

19.07.2019 (PIĄTEK)

  • 12.00 — Warsztaty wyszywania łemkowskiej zapaski — Walentyna Nowikowa
  • 13.00 — Warsztaty tradycyjnej lalki motanki — Olena Majewska
  • 14.00 — Warsztaty biżuterii folk — Switlana Majstrynia
  • 15.00 — Warsztaty zabawkarskie — Natalia Swyrydiuk
  • 16.00 — Warsztaty tradycyjnej łemkowskiej pisanki — Anna Farańczuk

20.07.2019 (SOBOTA)

  • 12.00 — Warsztaty wybijania łemkowskiego wzoru na spódnicy — Natalia Klasztorna
  • 13.00 — Warsztaty tradycyjnej łemkowskiej pisanki — Anna Farańczuk
  • 14.00 — Warsztaty tradycyjnego wiązania kobiecych chust i nakryć głowy — Vira Zabora
  • 15.00 — Warsztaty zabawkarskie — Natalia Swyrydiuk
  • 16.00 — Warsztaty wyszywania łemkowskiego fartucha — Walentyna Nowikowa

21.07.2019 (NIEDZIELA)

  • 12.00 — Warsztaty tradycyjnej wycinanki z papieru — Małgorzata Lewek
  • 13.00 — Warsztaty tradycyjnej biżuterii łemkowskiej — Switlana Majstrynia
  • 14.00 — Warsztaty tradycyjnej lalki motanki — Olena Majewska
  • 16.00 — Warsztaty tkania krajek — Małgorzata Lewek

WATROCZKA

Miejsce zabaw integracyjnych dla najmłodszych watrowiczów
Zróbmy razem koło — bawmy się wesoło!

>>> Mała scena oraz Majsternia przy Lemko Street

19.07.2019 (PIĄTEK)

  • 12.00 — Wspólne malowanie plakatu Nasze łemkiwskie obłeczynia — Anna Bortniak
  • 13.00 — Warsztaty tradycyjnej lalki motanki — Olena Majewska
  • 14.00 — Konkurs Jaka to bajka? — Anna Bortniak
  • 16.00 — Warsztaty tradycyjnej łemkowskiej pisanki — Anna Farańczuk

20.07.2019 (SOBOTA)

  • 12.00 — Kolorowy wiersz Antonycza — Olga Diadynczuk
  • 13.00 — Malowanie twarzy — Anna Bortniak
  • 14.00 — Rozśpiewana Watroczka — Anna Bortniak
  • 15.00 — Warsztaty zabawkarskie — Natalia Swyrydiuk
  • 16.00 — Kolorowy wiersz Antonycza — Olga Diadynczuk

21.07.2019 (NIEDZIELA)

  • 12.00 — Bańki mydlane — Anna Bortniak
  • 13.00 — Kalambury — Anna Bortniak
  • 14.00 — Warsztaty tradycyjnej lalki motanki — Olena Majewska
  • 15.00 — Warsztaty tkania krajek — Małgorzata Lewek

XXV ŁEMKOWSKA SPARTAKIADA

Miejsce łemkowskiego sportu i zabaw ruchowych dla dzieci

>>> Teren obiektu festiwalowego Watry oraz boisko sportowe

19.07.2019 (PIĄTEK)

  • 13.00–15.00 Zawody dla dzieci (rzut do kosza, rzut piłką lekarską, bieg na 100 m, skok w dal, strzelanie z łuku)
  • 15.00–17.00 Turniej piłki nożnej
  • 17.00–19.00 Zawody indywidualne dla dorosłych (cięcie drewna, siłowanie na rękę, dojenie krowy)

20.07.2019 (SOBOTA)

  • 10.00–12.00 Wielki Turniej dla dzieci (podbijanie piłki siatkowej, żonglerka piłką nożną, slalom piłkarski, bieg w workach)
  • 12.00–14.00 Turniej piłki siatkowej
  • 14.00–16.00 Turniej szachowy
  • 16.00–18.00 Zawody grupowe dla dorosłych (bieg po piwo, przeciąganie liny, bieg w workach)

PRZESTRZEŃ SŁOWA

Spotkania autorskie i tematyczne

>>> Namiot literacki przy Lemko Street

19.07.2019 (PIĄTEK)

  • 14.00–14.45 Antonycz od А do Я — spotkanie autorskie z Danyłem Ilnyćkim; moderator: dr Wiktoria Hojsak
  • 15.00–16.00 Prezentacja pierwszej książki o historii Republiki Komanieckiej (19181919) — spotkanie z udziałem Bohdana Huka
  • 16.15–17.15 8000 Łemków… Fotografie odnalezione przez dr. Eugeniusza Misiłę — spotkanie informacyjne z Grażyną Staniszewską, przewodniczącą rady Fundacji Stypendialnej Kalyna
  • 17.30–18.40 Patyki, badyle — spotkanie autorskie z Urszulą Zajączkowską; moderator: Bohdan Huk
  • 19.00–20.00 Siwy dym — spotkanie autorskie z Ziemowitem Szczerkiem; moderator: dr Olga Solarz
  • 20.10–21.00 Czy na Watrze znajdziesz swoją drugą połówkę? Rozmowy o singielstwie, małżeństwie i tożsamości — spotkanie tematyczne z udziałem Bohdana Huka, dr Olgi Solarz oraz Emilii Pyrz

20.07.2019 (SOBOTA)

  • 14.00–15.00 Odzież Łemkowie robili sobie tak… Łemkowski strój ludowy w pracach naukowych o. Mychajla Zubryćkoho — spotkanie tematyczne z udziałem Natalii Klasztornej
  • 15.15–16.15 Promocja rodziny Antonyczów przez pryzmat działalności muzealnej Lwowskiego Muzeum Historii Religii — spotkanie tematyczne z udziałem Zorjany Biłyk
  • 16.30–17.30 Kroniki beskidzkie i światowe — spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem; moderator: Ziemowit Szczerek
  • 17.45–18.45 Żydzi i Cyganie we wsiach łemkowskich — spotkanie tematyczne z dr Tamarą Włodarczyk, prof. nadzw. dr. hab. Marcinem Szewczykiem oraz prof. dr. hab. Bohdanen Halczakiem
  • 19.00–20.00 Pusty las — spotkanie autorskie z Moniką Sznajderman; moderator: dr Olga Solarz

STUDIO DŹWIĘKOWE — GŁOSY PRZESZŁOŚCI

Głosy przeszłości — 72 godziny

Pozostaw za sobą teraźniejszość i wsłuchaj się w głos przodków w specjalnie przygotowanym spichlerzu…

  • piątek, sobota, niedziela | 13.00–18.00

>>> Spichlerz przy chyży

Materiały do odsłuchania: archiwum nagrań Radia Lemko, nagrania terenowe Romana Reinfussa, prywatne archiwum nagrań terenowych.
Dobór nagrań: Grzegorz Suchanicz

CHYŻA I WOKÓŁ NIEJ

  • piątek, sobota, niedziela | 12.00–18.00

Wystawy artystyczne, dokumentalne i historyczne. Spotkania dotyczące tworzenia łemkowskiego stroju.

Prezentowane wystawy:

Wystawa łemkowskich strojów regionalnych — wystawa przygotowana przez Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej oraz Centrum Kultury im. B.I. Antonycza w Gorlicach

Wystawa fotografii łemkowskiego i rusnackiego stroju — wystawa przygotowana przez Ivana Čižmara

Etnodizajn ubioru — wystawa fotografii prac Iryny Hrycjuk

Wystawa prac plastycznych nadesłanych na konkurs Łemkowszczyzna okiem dziecka, którego organizatorem było Zjednoczenie Łemków we współpracy z Łemkowską Fundacją Oświatową im. Jana Krynickiego

W 110. rocznicę urodzin B.I. Antonycza — wystawa dokumentalna przygotowana przez Zjednoczenie Łemków

Po stokroć wychwalam bujność życia. Życie i twórczość B.I. Antonycza — wystawa dokumentalna przygotowana przez Lwowskie Muzeum Historii Religii

SPOTKANIA DOTYCZĄCE ŁEMKOWSKIEGO STROJU

19.07.2019 (PIĄTEK)

  • 15.00 — Mam ja hunię i spodnie z drelichu — praktyczna dyskusja i prezentacja ludowego stroju z udziałem etnografa Ivana Čižmara (Svidnik) i twórczyni ludowych strojów Eleny Sotákovej (Preszów); moderator: Grzegorz Suchanicz
  • 16.00 — Żonie trzeba na kabat… — rzecz o łemkowskich fartuchach i chustach; moderatorki: Walentyna Nowikowa, Vira Zabora

20.07.2019 (SOBOTA)

  • 15.00 — Ładnie się odziejesz, jak przyjdzie sobota! — prezentacja łemkowskich strojów w wykonaniu zespołu pieśni i tańca Studeńka z Kałusza; (Ukraina)

PRZESTRZEŃ PAMIĘCI

18.07.2019 (CZWARTEK)

Złożenie kwiatów pod pomnikami: Bohdana Ihora Antonycza w Nowicy, Piotra Czuchty w Zdyni, Epifaniusza Drowniaka w Krynicy, Jakuba Dudry i Lwa Gala w Łosiu oraz Filipa Ikoniaka w Jaworkach.

  • Otwarcie wystawy malarstwa Petro Sypniaka pt. Nie tylko pejzaż. Wernisaż odbędzie się w Nowicy (w budynku dawnej szkoły) o godz. 18.00. Wystawa będzie otwarta do 25.07.2019 roku.

BIURO PORAD PRAWNYCH

20.07.2019 (SOBOTA), godz. 14.00–17.00

>>> Dawne biuro Zjednoczenia Łemków przy Lemko Street

W ramach 37. Łemkowskiej Watry w Zdyni będą prowadzone konsultacje prawne dotyczące starań o zwrot własności utraconej w następstwie akcji Wisła i przesiedleń na Ukrainę.

Porady prawne: mecenas Paweł Sokół