Program 2020

38. Łemkowska Watra w Zdyni 17-19.07.2020
Mamy link do Zdyni!

16.07.2020 – czwartek

PRZESTRZEŃ PAMIĘCI
Złożenie kwiatów pod pomnikami: Epifaniusza Drowniaka w Krynicy, Bohdana Ihora Antonycza w Nowicy, ofiar niemieckiego i komunistycznego terroru, poległych, pomordowanych oraz represjonowanych mieszkańców Łemkowszczyzny w Uściu Gorlickim, a także na grobach: Stefana Hładyka w Bielance, Jakuba Dudry i Lwa Gala w Łosiu, Piotra Czuchty w Zdyni, Piotra i Tekli Szafranów w Hańczowej.

17.07.2020 – piątek

18.00 Przywitanie gości 38. Łemkowskiej Watry

18.15 Zatańczmy i zaśpiewajmy razem cz.1

Osławiany  – zespół pieśni i tańca; Mokre (Polska)
Na Łemkowyni – łemkowski zespół folklorystyczny; (USA)
Widhomin Beskydiw – łemkowski zespół ludowy; Dolyna (Ukraina)
Dywocwit – trio wokalne; Zymna Woda (Ukraina)
Bawnycia – dziecięcy zespół taneczny; Zymna Woda (Ukraina)

19.00   Zatańczmy i zaśpiewajmy razem cz.2

Kałyna – zespół tańca ludowego; Kalników (Polska)
Labirsky Betare – trio wokalne; Medzilaborce (Słowacja)
Svidnicki Heligonkari – zespół wokalny; Świdnik (Słowacja)
Osławiany – zespół pieśni i tańca; Mokre (Polska)
KUD Taras Ševčenko – zespół folklorystyczny; Durdevo (Serbia)

19.50  Impresja filmowa – krajobrazy Łemkowszczyzny w obiektywie, śpiew Julia Doszna; Łosie (Polska)

20.00  Przestrzeń słowa

Kroniki beskidzkie i światowe – spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem; moderator: Ziemowit Szczerek – zapis rozmowy zarejestrowanej w ramach 37. Łemkowskiej Watry

19.00  Przestrzeń słowa
Przewiew. 12 historii otwartych – prezentacja zbioru reportaży (Liderzy PAFW – Paweł Grabowski, Jacek Piwowarski, Natalia Hładyk); moderator: Łukasz Wojtusik – rozmowa na żywo na profilu Facebook Łemkowska Watra w Zdyni Лемківска Ватра в Ждини

21.00 Djurdjove mój – film autorstwa KUD Taras Ševčenko; Durdevo (Serbia)

18.07.2020 – sobota

12.00 – Uroczyste rozpalenie 38. Łemkowskiej Watry

Na dobry początek

Chór cerkiewny z Krynicy – Zdroju (Polska)
Pozdrowienia przewodniczących łemkowskich organizacji z Ukrainy, USA, Kanady i Serbii
Kuczeryky – folklorystyczny zespół młodzieżowy; Sękowa (Polska)
Regionalna kuchnia – Anna Dobrowolska
Majsternia – Piotr Michniak, Wacław Szlanta
Łemkowski kwartalnik „Watra” – rozmowa z Anną Bukowską i Emilem Hojsakiem

Dla najmłodszych

Barwinok – dziecięcy zespół; Kraków (Polska)
Rozstrzygnięcie konkursu Łemkowszczyzna okiem dziecka – Anna Barnat, ks. Arkadiusz Trochanowski, Jan Krynicki
Łemkiwskyj Perstenyk zespół dziecięco-młodzieżowy; Gładyszów (Polska)
Kyczerka – dziecięcy zespół pieśni i tańca; Legnica (Polska)
Regionalna kuchnia – Anna Dobrowolska
Łemko śpiwy Mołoda Łemkiwszczyna; Lwów (Ukraina)

Najpiękniejsi

Przestrzeń słowa
Łemkowskie wesele spotkanie autorskie z Bolesławem Bawolakiem; moderator: Grzegorz Suchanicz
N`Lem Folk – zespół folkowo – rokowy; Wrocław (Polska)
Rozstrzygnięcie konkursu Mister Korona – Joanna Łabowska
Pozdrowienia zespołów z Polski i ze świata
Łemkowska Spartakiada – Aleksandra i Michał Bajusowie

Na rusnacką nutę – koncert

Basawell – zespół folkowy; Prešov (Słowacja)

19.00 Przestrzeń słowa
Wędrowny Zakład Fotograficzny – spotkanie autorskie z Agnieszką Pajączkowską; moderator: Łukasz Wojtusik – rozmowa na żywo na profilu Facebook Łemkowska Watra w Zdyni Лемківска Ватра в Ждини

20.00 Etno XL – zespół folkowy; Równe (Ukraina)

19.07.2020 – niedziela

7.00  Retransmisja prawosławnej Boskiej Liturgii sprawowanej w dzień św. Apostołów Piotra i Pawła na św. Górze Jawor

9.00  Retransmisja greckokatolickiej Boskiej Liturgii
z pielgrzymki Łemków na św. Górę Jawor

12.00 Upamiętnienie ofiar akcji Wisła w Miejscu Pamięci

Żurawli – reprezentacyjny zespół chóralny Związku Ukraińców w Polsce; Warszawa (Polska)

Uroczyste powitania od włodarzy powiatu gorlickiego       i gminy Uście Gorlickie i Ropa

Żurawli – reprezentacyjny zespół chóralny Związku Ukraińców w Polsce; Warszawa (Polska)
Studenty tanciujut – studencki zespół tańca ludowego; Przemyśl (Polska)

O Drowniaku i dla Drowniaka

Imię Nikifor – Czyżyki; Wrocław (Polska)

Przestrzeń słowa
W 125 rocznicę urodzin Epifaniusza Drowniaka  –  spotkanie tematyczne z Wacławem Szlantą, Bogdanem Hukiem, Natalią Hładyk; moderator: Piotr Litka

W wolnym czasie

Ruczaj – zespół łemkowski; Sękowa (Polska)
Łemkowska Spartakiada – Ewa Moroch
Nadija – łemkowski zespół folkowy; Leszno Górne (Polska)
MajsterniaMaria Kieleczawa, Eugenia Kieleczawa, Anna Dobrowolska
Pozdrowienia zespołów z Polski i ze świata

Nasze korzenie

Przestrzeń słowa
Nasze wspólne dziedzictwo. Tożsamość Łemków, Bojków, Rusinów ze Słowacji – spotkanie tematyczne z prof. dr hab. Bohdanem Halczakiem, dr hab. Jarosławem Syrnykiem, doc. PhDr Michalem Šmigel’em; moderator: Światosław Gal

Zoria
– chór; Uście Gorlickie (Polska)
Łemkowska SpartakiadaEwa Moroch
Dikanda – folkowy zespół muzyczny; Szczecin (Polska)

Uroczyste zgaszenie ognia 38. Łemkowskiej Watry

Do następnej 39. Watry – koncert

Makovica – taneczno – śpiewaczy zespół ludowy; Svidnik (Słowacja)

19.00  Przestrzeń słowa
Poniemieckie – spotkanie autorskie z Karoliną Kuszyk; moderator: Łukasz Wojtusik – rozmowa na żywo na profilu Facebook Łemkowska Watra w Zdyni Лемківска Ватра в Ждини

20.00  Lemko Tower kapela folkowa; Strzelce Krajeńskie (Polska)